Konta dla firm

Konto firmowe to rachunek bankowy przeznaczony dla firm i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wybór rachunku nie jest rzeczą prostą ponieważ w dużej mierze zależy od charakteru i wielkości prowadzonej działalności gospodarczej.

W dalszej części zostaną  przedstawione konta dla firm wybrane  głównie z myślą o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz o małych firmach. Wszystkie z nich zostały przez nas przeanalizowane, a ich analizy opisane w oddzielnych artykułach.

Najlepsze konta dla firm

mBank

Analiza konta

Otwórz konto

mBiznes konto Komfort w mBanku


mBiznes konto Komfort skierowane jest do osób prowadzących działalność gospodarczą, spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, spółek z o.o., fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni. Obecnie za otwarcie konta można otrzymać 600 zł i darmowe prowadzenie przez okres 12 miesięcy.

mBank

Analiza konta

Otwórz konto

mBiznes konto Start w mBanku


mBiznes konto Start mogą założyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. Otwierając obecnie konto można otrzymać premię w wysokości 600 zł. Rachunek jest darmowy. Po roku konto przekształca się w mBiznes konto Komfort.

Idea Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Konto FIRMA TO JA w Idea Bank


Rachunek Konto FIRMA TO JA oferowany przez Idea Bank przeznaczony jest dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Bank proponuje swoim klientom dodatkowe usługi szczególnie przydatne w momencie rozpoczynania działalności gospodarczej.

Alior Bank

Analiza konta

Otwórz konto

iKonto Biznes w Alior Banku


iKonto Biznes przeznaczone jest dla przedsiębiorców prowadzących firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Konto przeznaczone jest dla osób aktywnych, dzięki czemu rachunek i karta są całkowicie darmowe. Obecnie otwierając konto można zarobić w ciągu roku dodatkowo 1 500 zł.

Alior Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Rachunek Partner w Alior Bank


Alior Bank oferuje Rachunek Partner wszystkim osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Z rachunku mogą również korzystać spółki cywilne, jawne i partnerskie korzystające z uproszczonych metod księgowości. Nowo otwarte firmy nie płacąc za jego prowadzenie przez okres 6 miesięcy pod warunkiem przelewania jednego z zobowiązań do ZUS lub US.

ING Bank Śląski

Analiza konta

Otwórz konto

Konto Direct dla Firmy w ING Bank Śląski


Konto Direct dla Firmy przeznaczone jest dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek cywilnych, jawnych, partnerskich korzystających z uproszczonych zasad księgowości oraz wspólnot mieszkaniowych. Właściciel Konta ma całodobowy dostęp do niego poprzez system bankowości internetowej, telefon oraz sieć placówek ING Bank Śląski.

Inteligo

Analiza konta

Otwórz konto

Konto Firmowe Inteligo


Konto Firmowe Inteligo skierowane jest do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wykonujących wolne zawody oraz prowadzących działalność w formie spółki cywilnej. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe. Wykonanie transakcji bezgotówkowych na kwotę 100 zł zwalnia z opłaty za kartę. Wypłata gotówki z bankomatów PKO BP i BZ WBK jest darmowa.

Raiffeisen Polbank

Analiza konta

Otwórz konto

Wymarzone Konto dla Biznesu w Raiffeisen Polbank


Z rachunku Wymarzone Konto dla Biznesu mogą skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz inne małe przedsiębiorstwa, których wysokość obrotów rocznych nie przekracza kwoty 4 mln zł. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe. Miesięczną opłatę za obsługę karty w wysokości 3 zł.

Deutsche Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Rachunek dbNET Biznes w Deutsche Bank


Rachunek dbNET Biznes jest kontem darmowym. Konto jest oprocentowane w wysokości 1% w skali roku. Przelewy internetowe, w tym przelewy do ZUS i US są bezpłatne. Wykonanie jednej transakcji bezgotówkowa kartą pozwala na uniknięcie opłaty miesięcznej. Opłata za wypłatę gotówki na terenie kraju i za granicą nie jest pobierana.

Volkswagen Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Plus Konto Biznes w Volkswagen Bank direct


Plus Konto Biznes dedykowane jest zarówno osobom prowadzącym jednoosobową działalność i stowarzyszeniom, organizacjom pozarządowym, fundacjom, spółdzielniom czy wspólnotom mieszkaniowym. Bezpłatne jest jego otwarcie i prowadzenie. Przelewy internetowe, w tym do ZUS i US są darmowe. Za obsługę karty nie pobierana jest opłata.

Jak wybrać konto firmowe?

Przystępując do wyboru konta firmowego należy skupić się w pierwszej kolejności nad charakterem prowadzonej działalności gospodarczej. Od niej będzie zależało jakiego konta firma potrzebuje.

Przykładowo jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą potrzebuje tylko wykonywać przelewy do ZUS i US wystarczy proste konto, które nie pobiera opłat za te przelewy. Innego konta będzie potrzebować firma dokonująca licznych przelewów do swoich kontrahentów.

Zastanawiając się nad wyborem konta dla firmy należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • koszty prowadzenia konta firmowego – z reguły rachunki nie są oprocentowane, wiele banków nie pobiera też opłaty za prowadzenie konta, ale dobrze jest porównać pozostałe opłaty z opłatami innych rachunków gdzie prowadzenie rachunku jest płatne,
  • koszty związane z kartą debetową – karty wydawane są bezpłatnie, ale za prowadzenie banki pobierają prowizję. Warto sprawdzić jaką i czy jest możliwość jej uniknięcia? Jeśli tak, to jakie to są warunki. Sprawdzić należy jakie są opłaty za wypłaty gotówki z bankomatów w kraju i za granicą.
  • koszty realizacji przelewów – sytuacja jest dość zróżnicowana ponieważ niektóre banki nie pobierają żadnych opłat za przelewy zewnętrzne, inne umożliwiają wykonanie kilku lub kilkunastu operacji w miesiącu bez prowizji, a jeszcze inne pobierają stałą opłatę. Dobrze jest również sprawdzić jaka jest opłata w danym banku za przelewy wewnętrzne, szczególnie w przypadku korzystania z nich.
  • wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziale banku – bardzo ważna pozycja w przypadku firm dokonujących wpłat gotówki w oddziałach banku. Ważne są nie tylko prowizje, ale i ilość oddziałów. Wiele banków umożliwia już wpłaty gotówki za pośrednictwem wpłatomatów, które w wielu przypadkach są darmowe.
  • usługi dodatkowe – dobrze jest sprawdzić co dodatkowo oferuje bank. Przykładowo czy oferuje konto oszczędnościowe na którym można gromadzić wolne środki? Czy konto jest prowadzone bez opłat i czy i jakie prowizje pobierane są za przelewy z konta. Można też sprawdzić, czy bank oferuje kredyty na preferencyjnych warunkach.