Konta osobiste

konto osobisteKonto osobiste to dzisiaj nieodzowny element naszego życia. Trudno jest sobie wyobrazić osobę nie posiadającą chociaż jednego rachunku w banku. Na konto wpływa nasze wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta czy też stypendium. Z konta opłacamy nasze rachunki, przesyłamy nasze pieniądze czy też pobieramy gotówkę.

mBank

Analiza konta

Otwórz konto

eKonto dla każdego w mBanku


eKonto to najstarszy rachunek internetowy, który ciągle się rozwija zaspakajając potrzeby i wymagania najbardziej wymagających klientów. Osoby zainteresowane inwestowaniem mogą korzystać z Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych i iMaklera. Nowi klienci otwierający eKonto mogą liczyć na dodatkowy bonus w wysokości 150 zł.

Santander Bank Polska

Analiza konta

Otwórz konto

Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska


Konto Jakie Chcę daje możliwość jego właścicielowi dopasowania go do jego aktualnych potrzeb i wymagań. Za prowadzenie konta Bank nie pobiera opłaty. Karta wydawana jest bezpłatnie, natomiast o sposobie jej opłaty decyduje właściciel rachunku, który do wyboru ma trzy opcje: opłata stała 3 zł, opłata 5 zł z możliwością jej uniknięcia pod warunkiem wykonania minimum 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu lub opłata 5 zł z możliwością jej uniknięcia pod warunkiem wykonani transakcji na minimum 500 zł w danym miesiącu. Wypłata z bankomatów własnych jest darmowa, z pozostałych kosztuje 5 zł.

ING Bank Śląski

Analiza konta

Otwórz konto

Konto z Lwem Direct w ING Bank Śląski


Konto z Lwem Direct skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych rachunkiem uniwersalnym. Oferuje obsługę konta w sposób tradycyjny oraz za pośrednictwem  systemu Bankowości Internetowej i Bankowości Mobilnej. Za otwarcie konta można otrzymać od Banku bonus w wysokości 140 zł.

Nest Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Nest Konto w Nest Banku


Nest Bank kieruje swoją ofertę do osób zarządzających swoim rachunkiem za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej. To oferta dla osób pracujących za granicą poszukujących pełnej obsługi na terenie całej Europy.

Bank Millennium

Analiza konta

Otwórz konto

Konto 360° w Banku Millennium


Konto 360° skierowany jest dla osób zainteresowanych rachunkiem, na który mogłyby one przelewać swoje wynagrodzenie. W zamian otrzymują darmowe konto z nowoczesną bankowością mobilną i darmowym ubezpieczeniem.

BGŻ BNP Paribas

Analiza konta

Otwórz konto

Konto Optymalne w BGŻ BNP Paribas


Prowadzenie konta i obsługa karty debetowej jest bezpłatna. Za darmo gotówkę można wypłacić tylko z bankomatów własnych i Planet Cash. Z pozostałych bankomatów wypłata gotówki kosztuje 5 zł.

Alior Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Konto Internetowe w Alior Bank


Konto Internetowe zostało przygotowane z myślą o osobach aktywnie korzystających z bankowości internetowej i mobilnej. Poza darmowymi krajowymi przelewami internetowymi, konto oferuje brak opłat za jego prowadzenie, a także za wypłaty gotówki z bankomatów zlokalizowanych na terenie kraju oraz z bankomatów za granicą.

Citi Handlowy

Analiza konta

Otwórz konto

Citi Priority - konto Citi Handlowy


Konto Citi Priority skierowane jest do klientów, którzy są w stanie zapewnić miesięczne wpływy na konto w wysokości powyżej 5 000 zł lub utrzymywać na rachunkach Banku saldo w wysokości 30 000 zł. W zamian klienci otrzymują darmowe konto, bezpłatną kartę i wypłaty z bankomatów.

Credit Agricole

Analiza konta

Otwórz konto

Konto PROSTOoszczędzające w Credit Agricole


Konto PROSTOoszczędzające skierowane jest do klientów, którzy cenią sobie prostotę i pewność obsługi konta. Bank pobiera opłaty za obsługę konta i karty debetowej. Konto oferuje wiele dodatkowych produktów i usług, które czynią konto atrakcyjnym.

Deutsche Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Konto internetowe dbNET w Deutsche Bank


Konto internetowe dbNET prowadzone jest bezpłatnie. Darmowe są przelewy internetowe, zlecenie stałe, polecenie zapłaty i przelewy internetowe oraz wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą. Wadą jest opłata za kartę debetową, której można uniknąć dokonując operacji na min. 500 zł.

Euro Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Konto Active - internetowe konto eurobanku


Konto Active skierowane jest do wszystkich osób aktywnie korzystających z rachunku i z karty debetowej. Dzięki aktywności unikną opłat za prowadzenie konta i za użytkowanie karty debetowej. Wypłaty z bankomatów w kraju i podczas robienia zakupów są darmowe.

Getin Bank

Analiza konta

Otwórz konto

Konto Proste Zasady w Getin Banku


Konto Proste Zasady jest całkowicie darmowym rachunkiem po wykonaniu jednej transakcji kartą debetową na dowolną kwotę. Pozwoli ona na uniknięcie opłaty za prowadzenie konta. Standardowo opłata wynosi 8 zł. Za wydanie i obsługę karty, wypłaty gotówki z bankomatów na terenie kraju bank nie pobiera żadnych opłat.

Inteligo

Analiza konta

Otwórz konto

Konto indywidualne Inteligo


Otwarcie i prowadzenie Konta indywidualnego Inteligo jest darmowe. Obsługa karty kosztuje 4 zł, ale można jej uniknąć wykonując przelewy na kwotę min. 99,99 zł. Wpłata gotówki z bankomatów należących do PKO BP i BZ WBK jest darmowa. Korzystając z usługi „Bankomaty bez granic” wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą nic nie kosztują.

PKO Bank Polski

Analiza konta

Otwórz konto

Konto za Zero w ofercie PKO Bank Polski


Konto za Zero prowadzone jest za darmo pod warunkiem posiadania karty debetowej, a z kolei opłat za jej użytkowanie nie jest pobierana pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł. Wypłata gotówki z bankomatów banku PKO BP nic nie kosztuje. Plusem konta jest mobilna aplikacja IKO.

Raiffeisen Polbank

Analiza konta

Otwórz konto

Wymarzone Konto Osobiste w Raiffeisen Polbank


Wymarzone Konto Osobiste wyróżnia oprocentowanie rachunku oraz brak opłat za prowadzenie konta, przelewy internetowe, wypłaty gotówki z bankomatów w kraju oraz gwarancja stałych opłat na czas trwania umowy. Minusem konta może być miesięczna opłata pobierana za obsługę karty debetowej, której nie można uniknąć.

T-Mobile Usługi Bankowe

Analiza konta

Otwórz konto

Konto Freemium w T-Mobile Usługi Bankowe


Konto Freemium jest prowadzone bezpłatnie. Przelewy internetowe, zlecenie stałe i polecenie zapłaty są darmowe. Miesięczna opłata za kartę wynosi 6 zł. Można jej uniknąć wykonują transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 200 zł. Od osób do 19 roku życia miesięczna opłata za kartę nie jest pobierana.

Co to jest konto osobiste?

Samo konto bankowe to ciąg cyfr, za którym stoi umowa cywilnoprawna, w której bank zobowiązuje się do przechowywania naszych pieniędzy i realizacji zleconych usług w zamian za określone świadczenia, którymi są opłaty i prowizje.

Nie jest to jedyna umowa z bankiem, którą zawieramy otwierając konto osobiste. Kolejne umowy dotyczą warunków wydania i obsługi karty płatniczej do konta, dostępu do bankowości internetowej lub mobilnej. Nie są to umowy obligatoryjne, ale z wielu względów korzystne i pomocne w zarządzaniu naszym kontem.

Rodzaje kont osobistych

Banki w swojej ofercie mają różne konta skierowane do określonych osób. Najczęściej są to:

  • rachunek podstawowy – najbardziej uniwersalny rachunek skierowany do ogółu klientów,
  • konto dla studenta – rachunek dedykowany dla osób od 18 – 26 lat. Charakteryzują go niższe opłaty, a nawet ich brak w stosunku do rachunku podstawowego.
  • konto dla młodzieży – przeznaczone dla młodych ludzi od 13 do 18 roku życia. Przy zakładaniu konta wymagana jest obecność osoby dorosłej – rodzica lub opiekuna.
  • konto VIP – skierowane jest do osób zarabiających powyżej przeciętnej. Za określone świadczenia banki oferują wiele dodatkowych darmowych przywilejów jak bezpłatne ubezpieczenia, prestiżowe karty płatnicze czy opieka indywidualnego doradcy.

Jak wybrać konto osobiste?

Oferta banków jest bardzo zróżnicowana i nie jest łatwo wskazać jednoznacznie najlepsze konto osobiste. Decydując o wyborze rachunku powinniśmy w pierwszej kolejności określić swoje wymagania i potrzeby. Następnym krokiem będzie wybranie konta.

Zastanawiając się nad wyborem konta powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe parametry.

Koszt prowadzenia konta

Wiele banków oferuje bezpłatne otwarcie rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego, natomiast miesięczna obsługa konta jest albo bezwzględnie darmowa, albo darmowa pod pewnymi warunkami. Powinniśmy sprawdzić jakie to są warunki i zastanowić się czy jesteśmy je w stanie spełnić.

Koszt obsługi karty debetowej

Podobnie jest w przypadku karty debetowej. Wydawana jest ona bezpłatnie, natomiast niektóre banki określają stałą opłatę za jej obsługę, a inne proponują zniesienia opłaty pod pewnymi warunkami. Sprawdźmy jakie to warunki.

Oprocentowanie konta osobistego

W większości banków konta osobiste nie są oprocentowane, a jeśli już to oprocentowanie to jest symboliczne. Warto zwrócić uwagę czy bank oferuje nam konta oszczędnościowe i lokaty terminowe i jakie jest oprocentowanie oraz warunki tych lokat i kont oszczędnościowych.

Dostępność gotówki

Nie wszystkie płatności dokonamy za pomocą karty płatniczej, dlatego ważnym jest zastanowienie się nad możliwościami wypłaty gotówki. W oddziałach banku nie zawsze wypłacimy ją nie ponosząc opłaty.

Sprawdźmy czy bank ma swoją sieć bankomatów i czy korzysta dodatkowo z innych sieci i jakich. Wypłaty z bankomatów będących własnością banku są z reguły darmowe. Wypłaty z bankomatów będących własnością innych banków lub należących do innych sieci już nie.

Na koniec sprawdźmy czy bank oferuje usługę cashback umożliwiającą wypłatę gotówki podczas robienia zakupów. W wielu przypadkach bank nie pobiera za nią opłaty.

Usługi dodatkowe

Usługi dodatkowe są ważnym elementem uzupełniającym nasz rachunek. Warto sprawdzić ofertę kont oszczędnościowych, czy bank oferuje usługę moneyback, czy udostępniania aplikację na urządzenia przenośne.

Wybór konta osobistego

Jeśli określiliśmy już jakie warunki powinno spełniać nasze konto możemy skorzystać przed ostatecznym wyborem z rankingu kont osobistych. Warto też zwrócić uwagę na informację dotyczącą promocji prowadzonych przez banki. Korzystając z nich możemy dodatkowo trochę zarobić i obniżyć koszty utrzymania swojego konta osobistego.